Loading Now

Javne usluge i podnošenje prigovora

Javne usluge u smislu Zakona o zaštiti potrošača NN 19/22 smatraju se (čl. 25 Zakona):

1. distribucija električne energije

2. distribucija prirodnog plina

3. distribucija toplinske energije

4. elektroničke komunikacijske usluge

5. javna vodoopskrba i javna odvodnja

6. opskrba plinom u javnoj usluzi

7. obavljanje dimnjačarskih poslova

8. opskrba električnom energijom u univerzalnoj usluzi

9. poštanske usluge

10. prijevoz putnika u javnom prometu

11. sakupljanje komunalnog otpada

12. usluge parkiranja na uređenim javnim površinama i u javnim garažama.

Pružatelji navedenih javnih usluga u obvezi su poštovati zakonsku odredbu osnivanja Savjetodavnog tijela i Povjerenstva za reklamacije (čl. 26, st.2. i 5.)

Kako podnijeti prigovor na pruženu uslugu?

Kao potrošač, imate pravo podnijeti prigovor ako niste zadovoljni uslugom koju ste primili, bilo da se radi o javnoj usluzi ili drugim vrstama usluga. Prema Zakonu o zaštiti potrošača, postoje jasna pravila o tome kada i na koji način možete podnijeti prigovor.

Članak 10. – Prigovor na pruženu uslugu

Prema članku 10. Zakona o zaštiti potrošača, imate pravo podnijeti prigovor ako smatrate da usluga koju ste primili nije u skladu s dogovorenim uvjetima ili je loše kvalitete. To može uključivati različite situacije, poput:

  • Povećanja cijene usluge koje niste unaprijed bili obaviješteni.
  • Loše kvalitete usluge (npr. isporuka vode koja nije odgovarajuće kvalitete ili usluga koja ne zadovoljava standarde).
  • Neispunjavanje obveza prema ugovoru (npr. kašnjenje u isporuci usluge).

Ukoliko niste zadovoljni uslugom, trebate podnijeti prigovor pružatelju usluge, koji je obavezan da u razumnom roku razmotri vaš prigovor i pruži vam odgovor.

Članak 27. – Obveza pružatelja usluga u vezi s prigovorima

Članak 27. Zakona također pojašnjava da pružatelj usluga mora ponuditi postupak za rješavanje prigovora, a vaš prigovor mora biti riješen u skladu s pravilima i zakonima. Pružatelj je dužan razmotriti vaš prigovor i odgovoriti na njega u roku od 15 dana od zaprimanja vašeg prigovora.

Ako pružatelj usluga ne odgovori na vaš prigovor u tom roku ili ako niste zadovoljni odgovorom, imate pravo tražiti dodatnu pomoć od nadležnih tijela ili se obratiti alternativnim načinima rješavanja sporova.

Kada podnijeti prigovor?

Prigovor na pruženu uslugu možete podnijeti unutar 2 godine od trenutka kada ste saznali za problem s uslugom. Važno je podnijeti prigovor što je prije moguće kako bi se situacija mogla brzo riješiti.

Gdje podnijeti prigovor?

  • Pružatelju usluga – Najprije se obratite tvrtki ili instituciji koja vam pruža uslugu. Kontaktirajte ih pisanim putem (e-mail, poštom) i jasno izložite svoje nezadovoljstvo.
  • Nadležnim tijelima – Ako niste zadovoljni odgovorom pružatelja usluga ili ne dobijete odgovor u zakonskom roku, možete se obratiti nadležnim institucijama kao što su HERA, HAKOM, Državni inspektorat ili pojedina ministarstva nadležna za određeno područje djelovanja.
  • Savjetodavnim tijelima – Ako postoji udruga za zaštitu potrošača ili savjetodavno tijelo u vašoj lokalnoj zajednici, ono može pomoći u rješavanju problema sa službama ili uslugama, savjetovati vas o daljnjim koracima i pružiti podršku u traženju rješenja.

Zaključak:

Ako ste nezadovoljni kvalitetom usluge, obratite se pružatelju usluga i podnesite prigovor u zakonskom roku. Ako prigovor ne bude riješen na zadovoljavajući način, možete se obratiti nadležnim tijelima za daljnje postupanje. Važno je znati svoja prava i iskoristiti ih kako biste zaštitili svoja potrošačka prava.

Post Comment

Možda niste zapazili